Počet nově registrovaných vozů na alternativní paliva

V České republice se v prvním čtvrtletí 2015 meziročně významně zvýšil počet nově registrovaných automobilů, které jsou poháněny alternativními palivy. Jiný typ motoru, než běžně používané benzinové a dieselové typy, zvolilo během prvních třech měsíců celkem 1374 tuzemských řidičů. To je o 828 nově registrovaných automobilů více než ve stejném období roku 2014 a znamená nárůst o téměř 152 %. Data zveřejnila Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA).

Podle asociace si z možností alternativních paliv čeští řidiči nejvíce volili automobily na propan-butan nebo stlačený zemní plyn. Během ledna, února a března jich bylo přihlášeno celkem 1135. Jedná se o 159% meziroční nárůst. Řidiče zřejmě čím dál více láká nižší cena plynu oproti klasickým pohonným hmotám, která je do jisté míry způsobena i nižší sazbou spotřební daně.

Počet nově registrovaných vozů na alternativní paliva

Hybridních automobilů, které nejčastěji využívají kombinaci elektromotoru a spalovacího motoru, se na úvod roku prodalo celkem 153, o 80 % více, než na začátku loňského roku.

Elektromobilů se dle statistiky ACEA v Česku v 1. kvartálu prodalo z alternativních typů pohonu nejméně - 86, ale i tak je to téměř 273,9% růst počtu nově registrovaných vozů.